388.50 AED Original price was: 388.50 AED.239.00 AEDCurrent price is: 239.00 AED.
388.50 AED Original price was: 388.50 AED.239.00 AEDCurrent price is: 239.00 AED.
3 in stock
Payment Methods:
| Network Standard |
IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g IPv4 IPv6 WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) |
|---|---|
| Product Segment | AX3000 ultimate AX performance : 2402 Mbps+ 574 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| WiFi 4 (802.11n) | up to 300 Mbps |
| WiFi 5 (802.11ac) | up to 1734 Mbps |
| WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz) | up to 574 Mbps |
| WiFi 6 (802.11ax) (5GHz | up to 2402 Mbps |
| Antenna | External antenna x 4 |
| Transmit / Receive |
2.4GHz 2×2 5GHz 2×2 |
| Processor | 1.7GHz quad-core processor |
| Boosts Speed |
1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth Beamforming: standard-based and universal OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) |
| Operating Frequency | 2.4GHz / 5GHz |
| Operating Mode | Access Point, AiMesh Node, Media Bridge, Repeater, Router |
| I/O Ports | RJ45 for Gigabits BaseT for WAN x 1, RJ45 for Gigabits BaseT for LAN x 4 |
| Buttons | WPS button, Reset button, Power switch |
| LED Indicator |
2.4G x 1 5G x 1 LAN x 1 Power x 1 WAN x 1 |
| AC Input | 110V~240V(50~60Hz) |
| DC Output | 12 V with max. 1.5 A current |
| Product Weight (g) | 374g |
| Product Dimensions | 230 x 134 x 56 mm (WxDxH) |
| AiMesh | AiMesh • Primary AiMesh Router • AiMesh Node |
| Parental Control | "Allow you to block access to unwanted websites and apps." Customized Internet Schedule |
| Guest Network | "The Guest Network provides Internet connection for guests but restricts access to your local network." |
| Security |
Firewall Let's Encrypt Open system, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise SSH WPS |
| AiProtection | • Malicious Site Blocking • Infected Device Prevention and Blocking |
| VPN |
VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP |
| Traffic Control |
Bandwidth Limiter Traditional QoS Traffic Monitor • Real-time Traffic Monitor • Wired Traffic Monitor • Wireless Traffic Monitor |
| WAN |
DDNS DMZ Dual WAN Internet connection Type : PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP Port Triggering |
| LAN |
DHCP Server IGMP Snooping IPTV Manually Assign IP Address Wake on LAN (WOL) |
| Wireless |
Airtime Fairness Explicit Beamforming RADIUS Client Universal Beamforming UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter Wireless Scheduler |
| Administration |
Configuration Backup and Restore Diagnosis Tools Feedback System System Log |
The ASUS RT-AX57 AX3000 WiFi 6 Router delivers fast, secure, and reliable connectivity for modern homes. Designed with next-generation WiFi 6 technology, it enhances speed, efficiency, and network capacity, making it perfect for gaming, streaming, and smart home environments.
Supporting the latest 802.11ax standard, the router ensures better efficiency, faster speeds, and improved overall network performance compared to previous WiFi generations.
With combined speeds of up to 3000 Mbps (574 Mbps on 2.4GHz and 2402 Mbps on 5GHz), the RT-AX57 provides smooth and uninterrupted connectivity for all your devices.
MU-MIMO and OFDMA technologies enable simultaneous communication with multiple devices, reducing congestion and improving network stability.
AiProtection Classic powered by Trend Micro™ protects your network from threats, while ASUS Instant Guard offers a secure VPN connection when accessing public networks.
Manage and monitor internet usage with advanced parental controls, ensuring a safe online environment for your family.
With AiMesh compatibility, you can extend your WiFi coverage by connecting additional ASUS routers for seamless roaming across your home.
Whether for gaming, streaming, or smart devices, the RT-AX57 offers a balanced combination of speed, security, and flexibility.
224.00 AED
311.29 AED
3,310.00 AED
2,499.00 AED
Reviews
There are no reviews yet.