585.00 AED
585.00 AED
4 in stock
Payment Methods:
| P/N | CA-1Z9-00S1WN-00 |
|---|---|
| Series | The Tower |
| Model | The Tower 250 |
| Case Type | Mini Tower |
| Dimension (W x D x H) | 506 x 300 x 281 mm (19.9 x 11.8 x 11.5 inch) |
| Net Weight | 7.1 kg / 15.65 lbs |
| PANEL | 3mm Tempered Glass x 3 |
| Color | Black |
| Material | SPCC |
| Cooling Fans | Top(exhaust): 120 x 120 x 25 mm CT120 fan (2000rpm, 25.8 dBA) x 2 |
| Drive Bays | 1 x 3.5” or 2 x 2.5” |
| Expansion Slots | 3 |
| Motherboard | 6.7” x 6.7” (Mini ITX) |
| I/O Ports |
HD Audio x 1 USB 3.0 x 2 USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1 |
| Power | Standard SFX or ATX PSU (optional) |
| Fan Support |
Power Cover: 1 x 120mm 1 x 140mm Rear: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Right Side: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm Top: 2 x 120mm, 1 x 120mm |
| Radiator Support | Right Side(AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm |
| CPU Cooler Height | 210mm |
| VGA Length Limitation | 245mm |
| PSU Length Limitation | 200mm |
Reviews
There are no reviews yet.