515.00 AED
The View 390 Air Snow Mid Tower Chassis is an ATX case with a curved tempered glass side/top panel, a perforated front panel, rotational PCI-E slots, a GPU bracket and two CT120 rear fans. An optional 6″ LCD Screen Kit is available for enhanced visuals.
515.00 AED
8 in stock
Payment Methods:
| P/N | CA-11F-00M6WN-00 |
|---|---|
| Series | View |
| Case Type | Mid Tower |
| Dimension (W x D x H) | 503 x 287 x 485mm (19.80 x 11.30 x 19.1inch) |
| PANEL | 4mm Tempered Glass x 1 |
| Color | Snow |
| Material | SPCC |
| Cooling Fans | Rear (exhaust): 120 x 120 x 25 mm CT120 fan (500~2000rpm, 25.8 dBA) x 2 |
| Drive Bays |
1 x 2.5” or 3 x 2.5” 2 x 3.5” |
| Expansion Slots | 7 |
| Motherboard |
12” x 9.6” (ATX) 6.7” x 6.7” (Mini ITX) 9.6” x 9.6” (Micro ATX) |
| I/O Ports |
HD Audio x 1 USB 3.0 x 2 USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1 |
| Power | Standard PS2 PSU (optional) |
| Fan Support |
Bottom: 3 x 120mm Front: 3 x 120mm 2 x 140mm 2 x 200mm Rear: 2 x 120mm Right: 3 x 120mm |
| Radiator Support |
Front Side(AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm Right Side(AIO): 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm |
| CPU Cooler Height | 160mm |
| VGA Length Limitation | 420mm |
| PSU Length Limitation | 200mm |
Reviews
There are no reviews yet.