595.00 AED
595.00 AED
12 in stock
Payment Methods:
| Network Standard |
IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g IPv4 WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) WiFi 7 (802.11be) |
|---|---|
| Product Segment | BE3600 ultimate BE performance : 688+2882 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| WiFi 7 (802.11be) (2.4GHz) | up to 688 Mbps |
| WiFi 7 (802.11be) (5GHz | up to 2882 Mbps |
| Antenna | External antenna x 4 |
| Transmit / Receive |
2.4GHz 2×2 5GHz 2×2 |
| Processor | 2.0 GHz quad-core processor |
| Memory | 256 MB Flash, 1 GB RAM |
| Boosts Speed |
20/40/80/160 MHz bandwidth 4096-QAM high data rate Beamforming: standard-based and universal OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) |
| Operating Frequency |
2.4 GHz 5 GHz |
| Operating Mode |
Access Point Mode Media bridge mode Wireless Router Mode |
| I/O Ports |
1x 1G for WAN/LAN, 1x 2.5G for WAN/LAN, 3 x 1G LAN, USB 3.2 Gen 1 x 1 |
| Buttons | WPS Button, Reset Button, Power Button |
| LED Indicator |
2.4GHz WiFi x 1 5GHz WiFi x 1 LAN x 1 Power x 1 WAN x 1 |
| AC Input | 100V~240V (50~60Hz) |
| DC Output | 12 V with max. 2 A current |
| Package Content |
Power adapter Quick start guide RJ-45 cable RT-BE58U Warranty card |
| Product Weight (g) | 461g |
| Product Dimensions | 238 x 193 x 59 mm |
| AiMesh | AiMesh • Primary AiMesh Router • AiMesh Node |
| Parental Control | Time Scheduling Safe Browsing Customized Internet Schedule |
| Security |
AiProtection DNS-over-TLS Firewall • Maximum Firewall Keyword Filter : 64 • Maximum Firewall Network Service Filter : 32 • Maximum Firewall URL Filter : 64 Let's Encrypt Security Scan SSH VPN WPS WPS support, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise |
| AiProtection | AiProtection • Router Security Assessment • Malicious Site Blocking • Two-Way IPS • Infected Device Prevention and Blocking |
| VPN |
Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard |
| Traffic Control |
— Maximum Bandwidth Limiter Rule : 32 — Maximum Traditional QoS Rule : 32 Adaptive QoS • Bandwidth Monitor • Bandwidth Limiter Traditional QoS Traffic Analyzer • Traffic Analysis Period : Daily, Weekly, Monthly • Website History Traffic Monitor • Real-time Traffic Monitor • Wired Traffic Monitor • Wireless Traffic Monitor |
| WAN |
3G / 4G LTE Dongle 4G / 5G Auto Mobile Tethering DDNS DMZ Dual WAN Internet connection Type : PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP NAT Passthrough : PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE relay Port Forwarding • Maximum Port Forwarding Rule : 64 Port Triggering • Maximum Port Triggering Rule : 32 |
| LAN |
• Maximum Manually Assign IP Address Rule : 64 DHCP Server IGMP Snooping IPTV Manually Assign IP Address Wake on LAN (WOL) |
| Wireless |
• Maximum MAC Filters : 64 Airtime Fairness Explicit Beamforming MU-MIMO RADIUS Client Universal Beamforming UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter Wireless Scheduler |
| USB application |
4G / 5G Auto Mobile Tethering Download Master File System : HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 FTP Server Media Server Safely Remove Disk Samba Server Shared Folder Privileges Time Machine |
| User Interface |
APP: ASUS Router APP WEB: ASUSWRT |
| Administration |
Auto Firmware Update Configuration Backup and Restore Connection Diagnosis Diagnosis Tools Feedback System Login Captcha New Device Connect Notification System Log |
The ASUS RT-BE58U WiFi 7 Router delivers next-generation networking performance with faster speeds, smarter connectivity, and advanced security. Built for modern smart homes, it ensures seamless streaming, gaming, and multi-device usage with enhanced efficiency and stability.
Powered by WiFi 7 (802.11be), the router offers speeds up to 3600 Mbps, with 4096-QAM boosting transmission rates for smoother and faster wireless performance.
Equipped with a 2.0GHz quad-core processor, the RT-BE58U handles heavy workloads, multiple devices, and advanced networking features effortlessly.
MLO technology allows devices to connect across multiple bands simultaneously, ensuring stable connections, reduced latency, and optimized data transfer.
With flexible WAN options including a 2.5G port and auto WAN detection, setup is quick and seamless while supporting high-speed internet connections.
AiProtection Pro provides commercial-grade protection against online threats, while Safe Browsing and one-tap security scans keep your network secure.
With AiMesh compatibility, expand your network easily by connecting additional ASUS routers for uninterrupted coverage across your home.
Designed for modern digital lifestyles, the RT-BE58U ensures smooth connectivity for streaming, gaming, IoT devices, and cloud applications.
388.50 AED Original price was: 388.50 AED.239.00 AEDCurrent price is: 239.00 AED.
148.00 AED
224.00 AED
2,014.95 AED Original price was: 2,014.95 AED.1,854.35 AEDCurrent price is: 1,854.35 AED.
2,499.00 AED
Reviews
There are no reviews yet.