794.96 AED
794.96 AED
4 in stock
Payment Methods:
| Network Standard |
IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g IPv4 IPv6 WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) WiFi 6E (802.11ax) |
|---|---|
| Product Segment | AXE7800 ultimate AX performance : 574+4804+2402 Mbps |
| 802.11a | up to 54 Mbps |
| 802.11b | up to 11 Mbps |
| 802.11g | up to 54 Mbps |
| WiFi 4 (802.11n) | up to 300 Mbps |
| WiFi 5 (802.11ac) | up to 500 Mbps |
| WiFi 5 (802.11ac) (1024QAM) | up to 2167 Mbps |
| WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz) | up to 574 Mbps |
| WiFi 6 (802.11ax) (5GHz | up to 4804 Mbps |
| WiFi 6E (802.11ax) (6GHz) | up to 2402 Mbps |
| Antenna | External antenna x 6 (non-detachable) |
| Transmit / Receive |
2.4GHz 2×2 5GHz 4×4 6GHz 2×2 |
| Processor | 1.7GHz quad-core processor |
| Memory | 256 MB Flash and 512 MB DDR4 RAM |
| Boosts Speed |
1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth Beamforming: standard-based and universal OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) |
| Operating Frequency | Tri-band Wi-Fi: 2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz |
| Operating Mode | Router(AiMesh router), AiMesh node, Access point, Repeater, Media bridge |
| I/O Ports |
RJ45 for 2.5 Gigabits BaseT for WAN/LAN x 1, RJ45 for Gigabits BaseT for WAN x 1, RJ45 for Gigabits BaseT for LAN x 3,USB Port x1 RJ45 for Gigabits BaseT for WAN/LAN x 1, USB 3.2 Gen 1 Port x 1, |
| Buttons |
Power on/off switch Reset Button WPS Button |
| LED Indicator |
1G LAN x 3 1G WAN/LAN1 x 1 2.4GHz x 1 2.5G WAN/LAN1 x 1 5GHz x 1 6HGz x 1 Power x 1 |
| AC Input | 110V~240V(50~60Hz) |
| DC Output | 12 V with max. 3.0 A current |
| Package Content |
Power adapter Quick start guide RJ-45 cable RT-AXE7800 WiFi Router Warranty card |
| Product Weight (g) | 1033g |
| Product Dimensions | 243*223*155 mm |
| AiMesh | AiMesh • Primary AiMesh Router • AiMesh Node |
| Security |
AiProtection DNS-over-TLS Firewall • Maximum Firewall Keyword Filter : 64 • Maximum Firewall Network Service Filter : 32 • Maximum Firewall URL Filter : 64 Let's Encrypt Security Scan SSH Wi-Fi Encryption : WPA3-Personal, WPA2-Personal, WPA-Personal, WPA-Enterprise , WPA2-Enterprise , WPS support WPS |
| AiProtection | • Router Security Assessment • Malicious Site Blocking • Two-Way IPS • Infected Device Prevention and Blocking |
| VPN |
Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Fusion VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard |
| Traffic Control |
— Maximum Bandwidth Limiter Rule : 32 — Maximum Traditional QoS Rule : 32 Adaptive QoS • Bandwidth Monitor • Bandwidth Limiter Traditional QoS Traffic Analyzer • Traffic Analysis Period : Daily, Weekly, Monthly • Website History Traffic Monitor • Real-time Traffic Monitor • Wired Traffic Monitor • Wireless Traffic Monitor |
| WAN |
3G / 4G LTE Dongle DDNS DMZ Dual WAN Internet connection Type : PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP NAT Passthrough : PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Passthrough, PPPoE relay Port Forwarding • Maximum Port Forwarding Rule : 64 Port Triggering • Maximum Port Triggering Rule : 32 WAN Aggregation |
| LAN |
• Maximum Manually Assign IP Address Rule : 64 DHCP Server IGMP Snooping IPTV LAN Link Aggregation Manually Assign IP Address Wake on LAN (WOL) |
| Wireless |
• Maximum MAC Filters : 64 Airtime Fairness Explicit Beamforming MU-MIMO RADIUS Client Universal Beamforming UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter Wireless Scheduler |
| USB application |
AiCloud AiDisk Download Master File System : HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 FTP Server Media Server Safely Remove Disk Samba Server Shared Folder Privileges Time Machine |
| Administration |
Auto Firmware Update Configuration Backup and Restore Connection Diagnosis Diagnosis Tools Feedback System Login Captcha New Device Connect Notification |
The ASUS RT-AXE7800 WiFi 6E Router brings next-level connectivity with tri-band performance and the latest 6GHz spectrum. Designed for high-speed networking, gaming, and smart homes, it delivers exceptional speed, reduced interference, and enhanced security.
The addition of the 6GHz band significantly boosts network capacity, reduces congestion, and ensures ultra-smooth performance for bandwidth-intensive applications.
With combined speeds up to 7800 Mbps, this router ensures seamless streaming, gaming, and multi-device usage across all bands.
The integrated 2.5G port enables faster wired connections for gaming PCs, NAS systems, and high-speed internet plans.
AiProtection Pro offers lifetime free network security powered by Trend Micro™, protecting all connected devices from online threats.
Block malicious or inappropriate content easily with One-Tap Safe Browsing and customizable parental controls for a safer online experience.
ASUS Instant Guard allows you to create a secure VPN connection with a single tap, ensuring safe browsing even on public networks.
With AiMesh support, you can expand your network by connecting additional ASUS routers, creating a unified and powerful mesh system.
Optimized for modern connected environments, the RT-AXE7800 delivers stable, high-speed performance for gaming, streaming, and IoT devices.
1,100.00 AED
311.29 AED
221.55 AED Original price was: 221.55 AED.131.25 AEDCurrent price is: 131.25 AED.
Reviews
There are no reviews yet.