966.00 AED
966.00 AED
5 in stock
Payment Methods:
| Network Standard |
IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g IPv4 IPv6 WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) WiFi 7 (802.11be) |
|---|---|
| Product Segment | BE3600 ultimate BE performance : 688+2882 Mbps |
| WiFi 6 (802.11ax) (5GHz | up to 2402 Mbps |
| WiFi 7 (802.11be) (2.4GHz) | up to 688 Mbps |
| WiFi 7 (802.11be) (5GHz | up to 2882 Mbps |
| Antenna | External antenna x 4 |
| Transmit / Receive |
2.4GHz 2×2 5GHz 2×2 |
| Processor | 2.0 GHz quad-core processor |
| Memory | 256 MB Flash and 1 GB RAM |
| Boosts Speed |
20/40/80/160 MHz bandwidth 4096-QAM high data rate Beamforming: standard-based and universal OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) |
| Operating Frequency |
2.4 GHz 5 GHz |
| Operating Mode |
Access Point Mode Media bridge mode Wireless Router Mode |
| I/O Ports | 1x 2.5G for WAN/LAN, 1x 1G for WAN/LAN, 3 x 1G LAN, USB 3.2 Gen 1 x 1 |
| Buttons | WPS Button, Reset Button, Power Button |
| LED Indicator |
2.4GHz WiFi x 1 5GHz WiFi x 1 LAN x 1 Power x 1 WAN x 1 |
| AC Input | 100V~240V (50~60Hz) |
| DC Output | 12 V with max. 2 A current |
| Package Content |
Power adapter Quick start guide RJ-45 cable TUF Gaming BE3600 Dual Band WiFi 7 router Warranty card |
| Product Weight (g) | 561g |
| Product Dimensions | 274 x 168 x 205 mm |
| AiMesh | AiMesh • Primary AiMesh Router • AiMesh Node |
| Game |
Game Boost / Acceleration Gaming Port Mobile Game Mode |
| Security |
AiProtection DNS-over-TLS Firewall • Maximum Firewall Keyword Filter : 64 • Maximum Firewall Network Service Filter : 32 • Maximum Firewall URL Filter : 64 Let's Encrypt Security Scan SSH VPN WPS WPS support, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise |
| AiProtection | AiProtection • Router Security Assessment • Malicious Site Blocking • Two-Way IPS • Infected Device Prevention and Blocking |
| VPN |
Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Fusion VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard |
| Traffic Control |
— Maximum Bandwidth Limiter Rule : 32 — Maximum Traditional QoS Rule : 32 Adaptive QoS • Bandwidth Monitor • Bandwidth Limiter Traditional QoS Traffic Analyzer • Traffic Analysis Period : Daily, Weekly, Monthly • Website History Traffic Monitor • Real-time Traffic Monitor • Wired Traffic Monitor • Wireless Traffic Monitor |
| WAN |
3G / 4G LTE Dongle DDNS DMZ Internet connection Type : PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP NAT Passthrough : PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE relay Port Forwarding • Maximum Port Forwarding Rule : 64 Port Triggering • Maximum Port Triggering Rule : 32 |
| LAN |
• Maximum Manually Assign IP Address Rule : 64 DHCP Server IGMP Snooping IPTV Manually Assign IP Address Wake on LAN (WOL) |
| Wireless |
Airtime Fairness Explicit Beamforming RADIUS Client Universal Beamforming UTF-8 SSID UTF-8 SSID WiFi MAC Address Filter • Maximum MAC Filters : 64 Wireless Scheduler |
| USB application |
Download Master File System : HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 FTP Server Media Server Safely Remove Disk Samba Server Shared Folder Privileges Time Machine |
| Administration |
Auto Firmware Update Configuration Backup and Restore Connection Diagnosis Diagnosis Tools Feedback System Login Captcha New Device Connect Notification System Log |
The ASUS TUF Gaming BE3600 WiFi 7 Router is built for gamers and power users who demand speed, stability, and durability. Powered by next-generation WiFi 7 technology and a high-performance CPU, it delivers fast, responsive connectivity for gaming, streaming, and everyday use.
Experience speeds up to 3600 Mbps with WiFi 7, ensuring smoother gameplay, faster downloads, and seamless streaming across multiple devices.
The advanced 4096-QAM technology boosts transmission efficiency by up to 20%, delivering faster and more reliable wireless performance.
Equipped with a powerful quad-core processor, the router handles heavy network traffic, multiple devices, and demanding applications effortlessly.
With simplified 3-step port forwarding and optimized networking features, the BE3600 ensures low latency and stable connections for competitive gaming.
AiMesh support allows you to expand your network with compatible ASUS routers, providing seamless coverage across your entire home.
AiProtection safeguards your network and connected devices from online threats, ensuring secure browsing and gaming experiences.
Engineered with TUF durability standards, this router undergoes rigorous testing to ensure stable and long-lasting performance.
Whether gaming, streaming, or managing IoT devices, the BE3600 delivers consistent performance and reliable connectivity for every scenario.
224.00 AED
2,014.95 AED Original price was: 2,014.95 AED.1,854.35 AEDCurrent price is: 1,854.35 AED.
2,499.00 AED
Reviews
There are no reviews yet.