650.00 AED
Designed with excellent cooling performance, the Ceres 500 TG ARGB Mid Tower Chassis comes with four CT140 ARGB Sync PC Cooling Fans pre-installed, and more than 60% of its panels are perforated to guarantee maximum airflow. Moreover, it supports up to a 420mm radiator at the front, or dual 360mm radiators at the front and on the top.
650.00 AED
10 in stock
Payment Methods:
| P/N | CA-1X5-00M1WN-00 |
|---|---|
| Series | Ceres |
| Model | Ceres 500 TG ARGB |
| Case Type | Mid Tower |
| Dimension (W x D x H) | 525 x 245 x 507.7 mm (20.7 x 9.6 x 20 inch) |
| Net Weight | 10.5 kg / 23.15 lbs |
| PANEL | 3mm Tempered Glass x 1 |
| Color | Black |
| Material | SPCC |
| Cooling Fans |
Front(intake): 140 x 140 x 25 mm CT140 ARGB fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 3 Rear(exhaust): 140 x 140 x 25 mm CT140 ARGB fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 |
| Drive Bays |
2 x 3.5” 6 x 2.5” or 8 x 2.5” |
| Expansion Slots | 7 |
| Motherboard |
12" x 13" (E-ATX) 12" x 9.6" (ATX) 6.7" x 6.7" (Mini ITX) 9.6" x 9.6" (Micro ATX) |
| I/O Ports |
HD Audio x 1 USB 3.0 x 2 USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1 |
| Power | Standard PS2 PSU (optional) |
| Fan Support |
Front: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm, 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm, 2 x 200mm, 1 x 200mm Rear: 1 x 120mm, 1 x 140mm Top: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm |
| Radiator Support |
Front: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 420mm, 1 x 280mm, 1 x 140mm Rear: 1 x 120mm Top: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm |
| CPU Cooler Height | 185mm |
| VGA Length Limitation | 395mm |
| PSU Length Limitation | 220mm |
360.00 AED
Reviews
There are no reviews yet.