ASUS ROG-THOR-1600T3-GAMING/PSU, CE+UK
5% Off
Original price was: 393.59 AED.Current price is: 375.00 AED.
Expected Delivery N/A
SKU: N/A
Model Number: N/A
  • Turbo Mode
  • GaN MOSFET
  • Magnetic OLED display
  • ATX 3.1 compatible
5% Off
Expected Delivery N/A
11 in stock
Quantity:
Payment Methods:
Intel Form Factor ATX12V
PFC Type Active PFC
ATX Standard ATX 3.1
Product Dimensions 200 x 150 x 86 mm
Efficiency 80Plus Titanium
MTBF >120,000 hrs @ 25°C
Protection Features OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
Hazardous Materials ROHS
AC Input Range 100-240Vac
DC Output Voltage +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Maximum Load 30A 25A 133.3A 0.3A 3A
Combined Load 125W 125W 1600W 3.6W 15W
Total Output 1600W
Cable Connectors CPU 4+4-pin x 2
MB 24/20-pin x 1
PCI-E 16-pin x 2
PCI-E 6+2-pin x 4
PERIPHERAL x 9
SATA x 10
Package Contents Addressable RGB Cable x 1 (800mm)
Cable Tie x 12
Chassis Screws Package x 1
CPU Cable x 2 (1000mm)
Motherboard Power Cable x 1 (610mm)
PCI-E Cable 1-to-1 x 4 (750mm)
PCI-E Gen 5.1 16-pin Cable x 2 (750mm)
Peripheral 1-to-3 x 3 (400+150+150mm)
Power Cord x 1
ROG cable tie x 6
ROG sticker x 1
SATA Cable 1-to-3 x 2 (400+120+120mm)
SATA Cable 1-to-4 x 1 (400+120+120+120mm)
User Manual x 1
AURA SYNC ARGB
Cybenetics Noise Level Certification TBD
0dB Technology Supported. The fan shuts off entirely when the PSU is under certain load
Dual-ball-fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
Cybenetics Lambda A+ noise & Titanium certification
10-year warranty included.
Customer Reviews
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ASUS ROG-THOR-1600T3-GAMING/PSU, CE+UK”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Related Products
Warranty
25% Off
Summer Sale
Warranty
30% Off
Summer Sale
18% Off
14% Off
28% Off