595.00 AED
The CTE T500 Air Snow is a specially designed E-ATX full tower chassis from the new CTE form factor series that emphasizes more airflow and is designed to provide high levels of thermal performance to critical components. It comes with three pre-installed 140mm CT140 fans and can support up to a 420mm AIO radiator at the front, and up to a 360mm AIO radiator at the rear.
595.00 AED
5 in stock
Payment Methods:
| P/N | CA-1X8-00F6WN-00 |
|---|---|
| Series | CTE |
| Case Type | Full Tower |
| Dimension (H x W x D) | 615 x 275 x 516 mm (24.21 x 10.83 x 20.31 inch) |
| Net Weight | 15.6 kg / 34.39 lbs |
| PANEL | 4mm Tempered Glass x 1 |
| Color | White |
| Material |
ABS SPCC |
| Cooling Fans |
Front(intake): 140 x 140 x 25 mm CT140 fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 Rear(intake): 140 x 140 x 25 mm CT140 ARGB fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 Top(exhaust): 140 x 140 x 25 mm CT140 fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 |
| Drive Bays | 4 x 3.5” or 6 x 2.5” |
| Expansion Slots | 7 |
| Motherboard |
12” x 13” (E-ATX) 12” x 9.6” (ATX) 6.7” x 6.7” (Mini ITX) 9.6” x 9.6” (Micro ATX) |
| I/O Ports |
HD Audio x 1 USB 3.0 x 2 USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1 |
| Power | Standard PS2 PSU (optional) |
| Fan Support |
Bottom: 1 x 120mm, 1 x 140mm Front: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm, 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm PSU Cover: 1 x 120mm, 1 x 140mm Rear: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm Right: 1 x 120mm, 1 x 140mm Top: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm |
| Radiator Support |
Front: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 420mm(AIO only), 1 x 280mm, 1 x 140mm Rear: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm Top: 1 x 120mm(AIO only) |
| CPU Cooler Height | 195mm |
| VGA Length Limitation | 385mm |
| PSU Length Limitation | 180mm |
Reviews
There are no reviews yet.