670.00 AED
670.00 AED
4 in stock
Payment Methods:
| P/N | CA-1X8-00F6WN-01 |
|---|---|
| Series | CTE |
| Case Type | Full Tower |
| Dimension (W x D x H) | 615x 275 x 516 mm (24.21 x 10.83 x 20.31 inch) |
| Net Weight | 15.3 kg / 33.73 lbs |
| PANEL | 4mm Tempered Glass x 2 |
| Color | White |
| Cooling Fans |
Front(intake): 140 x 140 x 25 mm CT140 ARGB fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 Rear(intake): 140 x 140 x 25 mm CT140 ARGB fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 Top(exhaust): 140 x 140 x 25 mm CT140 ARGB fan (1500rpm, 30.5 dBA) x 1 |
| Drive Bays | 4 x 3.5” or 6 x 2.5” |
| Expansion Slots | 7 |
| Motherboard |
12” x 13” (E-ATX) 12” x 9.6” (ATX) 6.7” x 6.7” (Mini ITX) 9.6” x 9.6” (Micro ATX) |
| I/O Ports |
HD Audio x 1 USB 3.0 x 2 USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1 |
| Power | Standard PS2 PSU (optional) |
| Fan Support |
Bottom: 1 x 120mm, 1 x 140mm Front: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm, 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm PSU Cover: 1 x 120mm, 1 x 140mm Rear: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm 3 x 140mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm Right: 1 x 120mm, 1 x 140mm Top: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm |
| Radiator Support |
Front: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 420mm(AIO only), 1 x 280mm, 1 x 140mm Rear: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm Top: 1 x 120mm(AIO only) |
| CPU Cooler Height | 195mm |
| VGA Length Limitation | 385mm |
| PSU Length Limitation | 180mm |
545.00 AED
Reviews
There are no reviews yet.