450.00 AED
The TR100 Snow Mini Tower Chassis is a compact, dual-chamber, Mini-ITX case that is designed for those who demand performance and portability. It includes a PCIe 4.0 riser cable, supports an SFX power supply and features space for two 120mm or 140mm fans on the top, as well as room for a 280mm AIO cooler. Additionally, the separately sold suitcase allows users to carry the PC case and a complete gaming setup with them!
450.00 AED
3 in stock
Payment Methods:
| P/N | CA-11A-00S6NN-00 |
|---|---|
| Series | TR Series |
| Case Type | Mini Case |
| Dimension (H x W x D) | 294 x 179 x 391 mm (11.58 x 7.05 x 15.39inch) |
| PANEL | Steel |
| Color | White |
| Material | SPCC |
| Drive Bays | 1 x 2.5” or 2 x 2.5” |
| Expansion Slots | 3 |
| Motherboard | 6.7” x 6.7” (Mini ITX) |
| I/O Ports |
HD Audio x 1 USB 3.0 x 2 USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1 |
| Power | SFX / SFX-L (optional) |
| Fan Support | Top: 2 x 120mm, 1 x 120mm 2 x 140mm, 1 x 140mm |
| Radiator Support | Top Side(AIO): 1 x 240mm, 1 x 120mm | 1 x 280mm, 1 x 140mm |
| CPU Cooler Height | 68mm |
| VGA Length Limitation | 360mm |
| PSU Length Limitation | 130mm |
Reviews
There are no reviews yet.