850.00 AED
SKU: N/A
Model Number: N/A
  • Dual-chamber airflow system
  • VGPU Mount Kit with riser cable
  • Durable steel and glass construction
  • Supports multiple motherboard sizes
  • Compatible with air and liquid cooling
850.00 AED
2 in stock
Quantity:
Payment Methods:
Form Factor Mid Tower
Material SGCC sheet metal, tempered glass, ABS, Nylon, Silicon, Zinc alloy, NdFeB magnets
Dimensions 541 x 259.5 x 547 mm
Net Weight 19 kg
Front I/O USB 3.2 Gen 2 Type-C x1, USB 3.2 Gen 1 Type-A x2, Audio Jack x1, Power & Reset Button x1
Motherboard Support E-ATX (Max Width 277 mm), ATX, M-ATX, Mini-ITX
Expansion Slots 6 horizontal, 4 vertical
Fan Support Bottom: 3 x 140 mm
Maximum Amount: 11
Rear: 2 x 120 / 2 x 140 mm (Thickness Up to 30 mm)
Right: 3 x 120 / 3 x 140 mm
Top: 3 x 120 / 3 x 140 mm
Fan PWM Repeater 12 Channels (Cable Management Tray x1, PSU Shroud x1)
CPU Cooler Clearance Up to 185 mm
Liquid Cooling Support Right: 280 / 360 / 420 mm (Thickness: 60 mm w/ GPU >317mm, 80 mm w/ top AIO)
Top: 280 / 360 / 420 mm (Thickness: 65 mm, not overlapping with RAM)
Graphics Card Clearance Length: Up to 470 mm, Width: 195 mm
GPU Support 4 Slots (PCI Express 5.0 Riser Cable Included)
RAM Clearance 420 mm – 32 mm (radiator >65 mm), 360 mm – 43 mm
Power Supply Support ATX / SFX / SFX-L PSUs (Length: Up to 220 mm, Clearance – 290 mm)
Storage Cable Management Tray: 1 Storage Bay: 1 x 3.5” / 2 x 2.5”
Right Fan Mount: 4 Storage Bays: 4 x 3.5” / 8 x 2.5”
Storage Bay Included: 4x
Internal Display Support VESA Mounting: 75 x 75 mm / 100 x 100 mm, Display Size: 14 in. (Max), Location: Front Right Pillar