375.00 AED
The View 370 TG ARGB Mid Tower Chassis is an ATX case that supports Hidden-Connector Motherboards from ASUS, MSI and GIGABYTE and comes with pre-installed with a SF360 ARGB PWM Reverse Fan on the MB side and a SF120 ARGB PWM Fan at rear.
Users can add an optional 6.0″ LCD Screen Kit, compatible with AI Forge via TT RGB PLUS 3.0, for easy customization through the TT PlayLink app.
375.00 AED
3 in stock
Payment Methods:
| P/N | CA-11N-00M1WN-00 |
|---|---|
| Series | View |
| Case Type | Mid Tower |
| Dimension (W x D x H) | 492.5 x 235 x 478.8 mm (19.39 x 9.25 x 18.85 inch) |
| Color | Black |
| Material | SPCC |
| Cooling Fans |
M/B Side(intake): 360 x 120 x 25 mm SF360 ARGB PWM Reverse Fan (500~1800rpm, 36.4 dBA) x 1 Rear(exhaust): 120 x 120 x 25 mm SF120 ARGB PWM Fan (500~1800rpm, 29.3 dBA) x 1 |
| Drive Bays |
1 x 2.5” or 2 x 2.5” 1 x 3.5” |
| Expansion Slots | 7 |
| Motherboard |
12” x 9.6” (ATX) 6.7” x 6.7” (Mini ITX) 9.6” x 9.6” (Micro ATX) |
| I/O Ports |
HD Audio x 1 USB 3.0 x 2 USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1 |
| Power | Standard PS2 PSU (optional) |
| Fan Support |
MB Side: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm Power Cover: 3 x 120mm, 2 120mm, 1 x 120mm Rear: 1 x 120mm Top: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm, 2 x 140mm, 1 x 140mm |
| Radiator Support |
MB Side: 1x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm Rear: 1 x 120mm Top: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm 1 x 280mm, 1 x 140mm |
| CPU Cooler Height | 165 mm |
| VGA Length Limitation | 420mm |
| PSU Length Limitation | 200mm |
The View 370 TG ARGB Mid Tower Chassis is an ATX case that supports Hidden-Connector Motherboards from ASUS, MSI and GIGABYTE and comes with pre-installed with a SF360 ARGB PWM Reverse Fan on the MB side and a SF120 ARGB PWM Fan at rear.
Users can add an optional 6.0″ LCD Screen Kit, compatible with AI Forge via TT RGB PLUS 3.0, for easy customization through the TT PlayLink app.
506.00 AED
Reviews
There are no reviews yet.